Informačný systém - kľúčový nástroj pre riadenie výrobného podniku.
Roky prirodzeného rastu v typickej slovenskej výrobnej spoločnosti zvyčajne naviazali na jednotlivé oddelenia množstvá lokálnych procesov, ktoré sú, alebo aj nie sú, podporované zmesou softvérov - finančné oddelenie používa podnikový systém na mzdy a fakturáciu. Nákup a sklady, resp. oddelenie materiálno-technického zabezpečenia výroby si značí stavy materiálov na kartičkách alebo v MS Excel. Výroba dostáva pokyny ústne, na papieri alebo aj cez terminál, ale zvyčajne bez spojitosti s aktuálnou dostupnosťou zdrojov - materiálu, pracovníkov a strojov. Predaj ide cez vlastné CRM a obchodníci vo firme nie vždy presne a dôsledne zaznamenávajú požiadavky zákazníka.
Prečo by mala spoločnosť pôsobiaca vo výrobnom sektore spracovania plastov podchytiť celý svoj výrobný proces jedným silným podnikovým nástrojom?
Riešenie, ktoré podchytí celý proces od nákupu surovín až po predaj hotového výrobku s možnosťou napojenia na špecializované tretie strany, napr. zber dát z výroby, je nevyhnutnosťou pre dohľad a plánovanie chodu firmy. Takto komplexne na podnikové workflow pozerá Asseco APplus, informačný systém pre výrobné firmy od spoločnosti Asseco Solutions, ktorý digitalizuje a automatizuje procesy vo výrobe, pričom využíva aj prvky umelej inteligencie. Tá je napríklad schopná odhaliť rôzne anomálie a potenciálne chyby ešte skôr, ako nastanú. Zároveň pomáha s optimalizáciou všetkých obchodných procesov a najmä skladového hospodárstva, analýzou skladových zásob a potrebného materiálu, keďže efektívne skladovanie má rozhodujúci vplyv na ziskovosť spoločností. Ak zostanú firemné procesy oddelené a riadené samostatnými softvérmi od rôznych dodávateľov, budú neustále spôsobovať nekompatibilitu. Dorábanie prepojení medzi nimi, rôzne pomocné textové výstupy a ručné prepisovanie dát nie je stav hodný modernej výrobnej spoločnosti 21. storočia. Osobitnou kapitolou sú „miniprogramy písané na mieru“ jednou osobou, kde jej možnou absenciou zmizne aj podpora a celý budúci vývoj.
Zaujala nás posledná veta. Je takýchto prípadov naozaj toľko? Ako do tohto kontextu zapadá postavenie spoločnosti Asseco Solutions?
Áno, výrobní riaditelia bývajú mimoriadne spokojní s programom, ktorý pre nich roky vyvíja ich známy - sú často jeho jedinými zákazníkmi. Program je za tie roky vyladený na mieru a často existuje len vďaka tomuto jednému zákazníkovi. Riziko z toho vyplývajúce sa ukáže, ak zákazník stratí dosah na takéhoto vývojára. Celá história, dáta, ale hlavne budúce prispôsobovanie riešenia je mimo kontrolu. Spoločnosť Asseco Solutions vyvíja vlastné podnikové riešenia už vyše 30 rokov. Pôsobí v rámci medzinárodného zoskupenia Asseco Group a len na Slovensku má takmer 200 zamestnancov. Je tu teda 100% záruka trvalej podpory, kontinuity a technologického pokroku riešení do budúcnosti.